wtorek, 18 czerwca, 2024
Strona głównaBiznes5 powodów, dla których warto zatrudnić biuro rachunkowe do prowadzenia księgowości

5 powodów, dla których warto zatrudnić biuro rachunkowe do prowadzenia księgowości

Opublikowane

Jeśli prowadzisz działalność gospodarczą, to z pewnością nie raz zastanawiałeś się, w jaki sposób księgować wszelkiego rodzaju koszty, przychody oraz wydatki. Nie jest to wcale takie łatwe. Czasami przedsiębiorca będzie miał więcej przy tym nerwów niż pożytku. W związku z tym duża część firm zatrudnia biuro rachunkowe do prowadzenia księgowości. Ten rodzaj outsourcingu jest bardzo korzystny, ponieważ pozwala zmniejszyć koszty prowadzenia Twojego biznesu. W tym artykule dowiesz się o pięciu podstawowych powodach, dlaczego warto zatrudnić biuro rachunkowe do prowadzenia Twojej księgowości.

 1. Obniżenie kosztów poprzez usługi księgowe

  Jeżeli samemu zdecydujesz się prowadzić księgowość, to musisz wykupić licencje oraz oprogramowania komputerowe, które ułatwią Ci prowadzenie ksiąg rachunkowych oraz rejestrowanie przychodów, wydatków. Biuro rachunkowe cały czas wydaje pieniądze na szkolenie swojego personelu. Dzięki temu, że nie będziesz zatrudniał/a księgowego, to nie musisz organizować oraz szukać szkoleń dla takiego pracownika. Ponadto w biurze rachunkowym pracuje zazwyczaj kilka osób, które wzajemnie sobie pomagają. W Twoim przedsiębiorstwie prawdopodobnie nie miałoby to miejsca, bo wystarczy zatrudnić jedną osobę. 

 2. Przeniesienie odpowiedzialności na biuro rachunkowe

  Jeśli skorzystasz z usług księgowych, to dzięki temu nie musisz się martwić o źle prowadzoną książkę przychodów i rozchodów, przygotowane deklaracje PIT dla Twoich pracowników, czy nawet niepoinformowanie Urzędu Skarbowego finansach Twojej firmy. W zależności od podpisanej umowy, to biuro rachunkowe może świadczyć również usługę odprowadzania odpowiedniej kwoty podatku VAT. Własna kadra kierownicza spółki jest zwolniona z odpowiedzialności karnej i cywilnej. Zewnętrzny usługodawca jest również odpowiedzialny za audyt finansowy. Podobnie jest w przypadku wystawienia faktury Twoim klientom. Może to za Ciebie zrobić biuro rachunkowe, jeśli nie posiadasz odpowiedniego oprogramowania.

 3. Rachunkowość w Twojej firmie — outsourcing daje gwarancję doświadczenia

  Kwestia, której nie należy lekceważyć: doświadczenie, które wnoszą zewnętrzni usługodawcy. Dokładnie wie, na co najbardziej się skupić i prawidłowo wykonuje powierzone zadania. Aby zapewnić wykonanie wszystkich kwestii rachunkowych przy outsourcingu księgowości finansowej, należy zwrócić szczególną uwagę na wybór księgowego.

  Najlepiej jest zrobić research w Twojej okolicy albo zapytać znajomych, czy nie znają sprawdzonego biura rachunkowego z wieloletnim doświadczeniem. Przede wszystkim taka firma koncentruje się na swojej podstawowej działalności, czyli na prowadzeniu rachunkowości firm. Gdy Twoja firma szybko się rozwija, musisz upewnić się, że Twój system księgowy poradzi sobie z tym wzrostem. Księgowy może pomóc Ci usprawnić procesy, skonfigurować zautomatyzowane systemy i wdrożyć najlepsze praktyki zarządzania finansami. Mogą również doradzić, jak zorganizować firmę, aby prawidłowo prowadzić księgowość.

 4. Koncentracja na swojej podstawowej działalności gospodarczej — fachowe doradztwo finansowe

  Jeśli pozostawisz nielubianą księgowość innym usługodawcom, możesz skoncentrować się na swoich klientach i opracowywać nowe pomysły na przyszłe projekty. Pozwala to na refleksję nad własnymi mocnymi stronami i dalszy rozwój firmy. Dzięki temu możesz skupić się na swojej podstawowej działalności gospodarczej oraz zaoszczędzić czas. W ten sposób prowadzenie firmy jest łatwiejsze. Ponadto pamiętaj, że rozpoczynając działalność gospodarczą, musisz przestrzegać wszystkich odpowiednich przepisów.

  Może to być skomplikowany i czasochłonny proces, dlatego najlepiej pozostawić go profesjonalistom. Księgowy może pomóc we wszystkim, od złożenia niezbędnych dokumentów po zapewnienie przestrzegania wszystkich odpowiednich przepisów podatkowych. Możesz nawet upoważnić biuro księgowe, aby za Ciebie załatwili wszelkie formalności w ZUS-ie. Urząd zawsze jest wymagający i wszystko musi odpowiadać obowiązującym przepisom prawnym. 

 5. Minimalizacja ryzyka błędów rachunkowych — profesjonalny księgowy

  Dla początkowej osoby ryzyko błędów w księgowości jest dość wysokie. Może to mieć konsekwencje finansowe, które są znacznie minimalizowane, gdy zleca się je zewnętrznemu usługodawcy lub doradcy podatkowemu. 

  Obsługa księgowa jest bardzo ważna, w przypadku wypłaty płac dla Twojej kadry pracowniczej. Jeśli zamierzasz wprowadzić nowy produkt lub usługę, możesz świetnie rozwinąć swój interes. Jednak może to być również pole minowe, jeśli chodzi o podatki i księgowość. Księgowy może pomóc Ci przejść przez zawiłości związane z wprowadzeniem nowego produktu lub usługi i upewnić się, że zrobisz to w sposób efektywny podatkowo.

Jeśli nadal się zastanawiasz, w jaki sposób się rozliczać, to księgowy Tobie podpowie czy lepiej jest wybrać ryczałt zewidencjonowany lub pełną księgowość. Najpopularniejszą usługą wykonywaną przez biura rachunkowe jest oferowanie rozliczenia przychodów i rozchodówSporządzanie odpowiedniej dokumentacji może być dosyć kłopotliwe. Korzystając z tego rodzaju outsourcingu, masz zapewnienie, że wszystko jest dobrze rozliczone.

ostatnie artykuły

Jak Zachować Work-Life Balance w Świecie Pełnym Obowiązków

Czy zastanawiałeś się, dlaczego mimo dni wolnych, czujesz się zmęczony? Żyjemy w świecie, gdzie...

Internet z kosmosu: Jak satelity mogą zrewolucjonizować dostęp do sieci?

Mnóstwo ludzi myśli, że dostęp do internetu jest już wszędzie. Ale czy naprawdę każde...

Futbol Plażowy: Piękno Gry na Piasku i Najlepsze Turnieje

Czy wiesz, że w Mistrzostwach Świata w Futbolu Plażowym FIFA w 2019 roku ponad...

Smart City – jak inteligentne miasta poprawiają jakość życia mieszkańców?

Żyje się nam w czasach, gdzie innowacyjne technologie stale odmieniają nasz świat. Pomyśl, jak...

więcej podobnych

Jak Zachować Work-Life Balance w Świecie Pełnym Obowiązków

Czy zastanawiałeś się, dlaczego mimo dni wolnych, czujesz się zmęczony? Żyjemy w świecie, gdzie...

Internet z kosmosu: Jak satelity mogą zrewolucjonizować dostęp do sieci?

Mnóstwo ludzi myśli, że dostęp do internetu jest już wszędzie. Ale czy naprawdę każde...

Futbol Plażowy: Piękno Gry na Piasku i Najlepsze Turnieje

Czy wiesz, że w Mistrzostwach Świata w Futbolu Plażowym FIFA w 2019 roku ponad...