wtorek, 18 czerwca, 2024
Strona głównaLifestyleChemia stosowana przez kaletników w wyrobach ze skór naturalnych

Chemia stosowana przez kaletników w wyrobach ze skór naturalnych

Opublikowane

Preparaty do skóry są niezwykle obszerną kategorią akcesoriów dla kaletników, którą warto poznać bliżej. Skóra sama w sobie jest niezwykle szlachetnym materiałem dlatego przed finalnym zakończeniem projektu warto ją dodatkowo zabezpieczyć. Chemia stosowana przez kaletników może zabezpieczać, zmieniać kolor i strukturę skóry, a nawet doprowadzać do jej renowacji. Jedyne o czym należy pamiętać przed nałożeniem chemii do skóry jest odpowiednie oczyszczenie materiału. Na jej powierzchni znajduje się spora ilość brudu wymieszanego z tłuszczem tworząc swego rodzaju powłokę. Należy ją usunąć aby preparat mógł wniknąć do wnętrza porów w skórze. Używa się do tego specjalnych szczotek i odtłuszczacza. Po tym można przystąpić do nakładania konkretnego preparatu na powierzchnię materiału. Z jaką chemią do skóry może mieć do czynienia kaletnik?

Farby do skóry

Farby są jedną z największych grup preparatów do skóry, które różnią się od siebie nie tylko kolorem czy marką, ale także przeznaczeniem. Pierwszą najbardziej popularną kategorią są tradycyjne farby do skóry zmieniające jej kolor. Chcąc sprawić, że dany kawałek skóry przybierze nieco ciemniejszy bądź nieco jaśniejszy wygląd wielu kaletników wykorzystuje do tego wysokiej jakości farby do malowania skóry. Niektórzy kaletnicy chcą całkiem zmienić wygląd skóry nadając mu wyjątkowego, oryginalnego koloru. Dlatego na rynku można znaleźć projekty wykonane z naturalnej skóry o niecodziennych barwach.

Drugą kategorią farb do skóry są farby renowacyjne. To bardzo cenna kategoria farb, która potrafi przywrócić blask nawet najstarszym projektom. Jako, że skórzane prace wytrzymują z człowiekiem długie lata funkcjonowania często właściciele potrafią się do nich przywiązać. Niestety długiego upływu lat w nieskazitelnym stanie nie jest w stanie utrzymać żaden materiał – nawet wysokogatunkowa skóra. Jednak najczęściej nie są to poważne uszkodzenia, a po prostu przetarcia na powierzchni przedmiotów. Wtedy wprawny kaletnik może wykorzystać farby do renowacji skóry przywracając jej pigment. Ważne, aby kaletnik znał swoje farby i dobrał barwę najbardziej zbliżoną naturalnej barwie skóry, którą renowuje.

Warto również nadmienić kilka słów o farbach do antykowania skóry. Ich charakter pracy polega na wizualnym postarzaniu charakteru skóry bez wpływu na jej trwałość. Dzięki temu prawdziwi pasjonaci starodawnych projektów mogą uzyskać satysfakcjonujący efekt swoich portfeli, saszetek czy torebek bez ubytku na ich strukturze. Jednak posługiwanie się farbami do antykowania skóry wymaga nieco wprawy dlatego warto, aby ten proces wykonywał doświadczony kaletnik.

Chemia do wykończenia krawędzi skór naturalnych

W akcesoriach kaletniczych do wykończenia skór można znaleźć także specjalistyczną chemię zajmującą się polerowaniem i zabezpieczeniem krawędzi skóry. Można tutaj wyróżnić takie produkty jak tokonole i guma tragakantowa. Po fazowaniu krawędzi skóry, a przed jej polerowaniem warto nałożyć niewielką ilość preparatu na jej powierzchnię. Następnie wykorzystuje się wood slicker w celu polerowania krawędzi skóry. Dzięki zabezpieczeniu jej powierzchni za pomocą japońskiego tokonole uzyskuje ona zarówno perfekcyjny wygląd jak i dodatkową ochronę przed czynnikami zewnętrznymi. Zabezpieczenie krawędzi skóry jest niezwykle ważne, gdyż często finalne projekty kaletnicze zaczynają się rozpadać zaczynając od źle zabezpieczonej krawędzi.

Wykończenie mizdry skóry naturalnej

Istnieją preparaty pozwalające na odpowiednie zabezpieczenie mizdry skóry naturalnej. Wcześniej wspomniano już o japońskim preparacie na bazie wody o nazwie tokonole. Oprócz użycia go na krawędź skóry można również zaaplikować go na powierzchnię mizdry. Należy tutaj nakładać niewielkie ilości preparatu polerując mizdrę za pomocą glass slickera. Chcąc zapewnić skórze możliwości regeneracyjne i jeszcze większą trwałość można zdecydować się na wybór oleju kopytkowego. Kaletnicy wykorzystują go w wykonywaniu projektów, które będą mocno eksploatowane. Olej kopytkowy tworzy coś w rodzaju warstwy ochronnej chroniąc przed zawilgoceniami, pyłem czy uszkodzeniami mechanicznymi. Nakładanie oleju kopytkowego i tokonole można wykonywać za pomocą specjalnego wełnianego aplikatora na oczyszczoną powierzchnię skóry.

Kleje do skóry – finalne wykończenie każdego projektu

Czasem zdarza się, że są miejsca na skórze, w których kaletnik nie chce umieszczać szwów z różnych względów. Na szczęście profesjonalna chemia do skór w swojej bogatej ofercie produktów zawiera również kleje do skóry, które działają bardzo szybko i mocno. W mgnieniu oka potrafią one skleić dowolne kawałki skóry zachowując przy tym odporność na wilgoć i rozwarstwienie. Jednak wykorzystywanie klejów do skóry nie wybacza błędów dlatego klejenie skóry powinno odbywać się z zachowaniem zasad cierpliwości i precyzyjności.

Chemia do skóry – jak nie popełnić błędu?

Największym błędem, który popełniają kaletnicy jest wybranie chemii do skóry niskiej jakości. Niezależnie od produktu, z którego się korzysta – wszystkie preparaty powinny pochodzić od sprawdzonych, cenionych i doświadczonych producentów. Skóra jest bardzo szlachetnym materiałem dlatego zasługuje na najlepsze. W przeciwnym razie chemia do skóry niskiej jakości może tylko zepsuć efekt finalny kaletniczego dzieła zamiast go poprawiać.

ostatnie artykuły

Jak Zachować Work-Life Balance w Świecie Pełnym Obowiązków

Czy zastanawiałeś się, dlaczego mimo dni wolnych, czujesz się zmęczony? Żyjemy w świecie, gdzie...

Internet z kosmosu: Jak satelity mogą zrewolucjonizować dostęp do sieci?

Mnóstwo ludzi myśli, że dostęp do internetu jest już wszędzie. Ale czy naprawdę każde...

Futbol Plażowy: Piękno Gry na Piasku i Najlepsze Turnieje

Czy wiesz, że w Mistrzostwach Świata w Futbolu Plażowym FIFA w 2019 roku ponad...

Smart City – jak inteligentne miasta poprawiają jakość życia mieszkańców?

Żyje się nam w czasach, gdzie innowacyjne technologie stale odmieniają nasz świat. Pomyśl, jak...

więcej podobnych

Jak Zachować Work-Life Balance w Świecie Pełnym Obowiązków

Czy zastanawiałeś się, dlaczego mimo dni wolnych, czujesz się zmęczony? Żyjemy w świecie, gdzie...

Internet z kosmosu: Jak satelity mogą zrewolucjonizować dostęp do sieci?

Mnóstwo ludzi myśli, że dostęp do internetu jest już wszędzie. Ale czy naprawdę każde...

Futbol Plażowy: Piękno Gry na Piasku i Najlepsze Turnieje

Czy wiesz, że w Mistrzostwach Świata w Futbolu Plażowym FIFA w 2019 roku ponad...