poniedziałek, 5 grudnia, 2022
Strona głównaTechnologiaCzym są drony wojskowe, jak działają, do czego się je wykorzystuje?

Czym są drony wojskowe, jak działają, do czego się je wykorzystuje?

Opublikowane

Drony, a dokładniej bezzałogowe statki powietrzne (UAV), były coraz częściej wykorzystywane zwłaszcza przez wojsko USA w ciągu ostatniej dekady. Te skromne maszyny zmieniły sposób, w jaki Ameryka prowadzi swoje wojny, zapewniając bezprecedensowe możliwości inwigilacji i przeprowadzając naloty z chirurgiczną precyzją. Ale jak właściwie działają te drony? A do czego służą?

Czym są drony wojskowe?

Drony lub bezzałogowe statki powietrzne (UAV) to statki powietrzne sterowane przez „pilotów” z ziemi lub autonomicznie wykonujące zaprogramowaną misję. Drony wojskowe są najczęściej używane w misjach rozpoznawczych i obserwacyjnych, choć coraz częściej są uzbrojone w pociski i bomby również w misjach uderzeniowych. W niektórych przypadkach drony wojskowe były również wykorzystywane do dostarczania pomocy i zaopatrzenia do obszarów odciętych przez walki.

Drony wojskowe występują w różnych kształtach i rozmiarach, ale większość z nich można ogólnie podzielić na dwie kategorie: małe taktyczne bezzałogowce i duże systemy. Te bezzałogowe statki powietrzne są używane głównie do misji rozpoznawczych krótkiego zasięgu i mogą utrzymywać się w powietrzu przez wiele godzin

Jak działają drony wojskowe?

Większość UAV jest napędzana silnikami elektrycznymi i bateriami, chociaż niektóre małe rekreacyjne UAV mogą używać silników gazowych. Większe drony wojskowe mają zwykle silniki odrzutowe. Na przykład dron Global Hawk może przebywać w powietrzu przez ponad 24 godziny na wysokości do 18 kilometrów.

Drony są sterowane za pomocą pilota lub wstępnie zaprogramowanych systemów oprogramowania. Podczas zdalnego sterowania pilot używa kontrolera podobnego do tego, który jest używany do latania samolotami lub helikopterami sterowanymi radiowo. Duża różnica polega na tym, że jednostka zdalnego sterowania jest zwykle zintegrowana z naziemną stacją kontroli (GCS), która obejmuje również monitory wideo i wyświetlacze komputerowe pokazujące informacje o torze lotu i statusie drona. Technologia GPS jest również szeroko wykorzystywana do śledzenia lokalizacji drona, a także zapewniania wskazówek podczas autonomicznych lotów.

Do czego służą drony wojskowe?

Pierwotnie przeznaczony do misji obserwacyjnych, ale amerykańskie bezzałogowe pojazdy bojowe (UCAV), takie jak Reaper i Predator B, przewożą pociski Hellfire i bomby naprowadzane laserowo. 

Większość dronów wojskowych jest pilotowana zdalnie przez operatorów wykorzystujących kamery pokładowe i czujniki do kierowania nimi. Operator siedzi w naziemnej stacji kontroli wiele kilometrów od akcji i zasadniczo lata dronem jak zdalnie sterowanym samolotem. Jednak niektóre nowsze modele dronów zaczynają wykorzystywać technologie sztucznej inteligencji, które pozwalają im wykonywać określone misje bez udziału człowieka. Na przykład niektóre drony obsługujące sztuczną inteligencję mogą autonomicznie startować z pokładu lotniskowca, przeprowadzać operacje tankowania w powietrzu w powietrzu lub wykonywać wyszukiwania zaginionych osób lub zagubionych turystów bez bezpośredniego udziału operatora. Warto zauważyć, że chociaż te możliwości sztucznej inteligencji są wciąż w powijakach, prawdopodobnie w nadchodzących latach będziemy widzieć coraz bardziej autonomiczne systemy dronów, ponieważ technologia sztucznej inteligencji będzie nadal dojrzewać.

Gdzie wykorzystuje się drony bojowe?

W ostatnich latach obserwuje się rosnącą tendencję do wykorzystywania dronów wojskowych w różnych krajach na całym świecie. Podczas gdy niektórzy twierdzą, że te bezzałogowe statki powietrzne (UAV) są kluczowym elementem współczesnej wojny, inni twierdzą, że ich użycie budzi poważne obawy natury etycznej i prawnej. Więc gdzie dokładnie są używane drony wojskowe? Przede wszystkim armia USA wykorzystuje je do swoich misji na Bliskim Wschodzie. Są one również licznie używane na Ukrainie w trakcie trwania wojny.

ostatnie artykuły

Jak zadbać o samorozwój i duchową stronę życia?

W naszym szybkim, stale interaktywnym świecie łatwo jest dać się złapać w zgiełku codziennego...

Dlaczego nie powinniśmy oglądać telewizji przed snem?

Wszyscy znamy uczucie bycia przyklejonym do naszego ulubionego programu po długim dniu, tylko po...

Najlepsze sposoby na zaoszczędzenie pieniędzy na artykułach spożywczych

Oszczędzanie pieniędzy na zakupach spożywczych jest dla wielu rodzin najwyższym priorytetem. Dobrą wiadomością jest...

Najlepsze sposoby na trening z ograniczonym budżetem

Dla wielu z nas marzenie o zostaniu zawodowym sportowcem wydaje się po prostu marzeniem....

więcej podobnych

Jak zadbać o samorozwój i duchową stronę życia?

W naszym szybkim, stale interaktywnym świecie łatwo jest dać się złapać w zgiełku codziennego...

Dlaczego nie powinniśmy oglądać telewizji przed snem?

Wszyscy znamy uczucie bycia przyklejonym do naszego ulubionego programu po długim dniu, tylko po...

Najlepsze sposoby na zaoszczędzenie pieniędzy na artykułach spożywczych

Oszczędzanie pieniędzy na zakupach spożywczych jest dla wielu rodzin najwyższym priorytetem. Dobrą wiadomością jest...