środa, 4 października, 2023
Strona głównaLifestyleDlaczego nie powinniśmy oglądać telewizji przed snem?

Dlaczego nie powinniśmy oglądać telewizji przed snem?

Opublikowane

Wszyscy znamy uczucie bycia przyklejonym do naszego ulubionego programu po długim dniu, tylko po to, by zasypiać przed snem – i chociaż może to wydawać się nieszkodliwe, istnieje kilka powodów, dla których nie powinieneś oglądać telewizji przed snem.

Czy tv przed snem może mieć negatywny wpływ?

Telewizja może mieć znaczący wpływ na nasze nawyki związane ze snem. Chociaż oglądanie telewizji przed snem może być relaksujące, w rzeczywistości może prowadzić do zaburzeń snu. Światło emitowane z ekranu telewizora może hamować produkcję melatoniny, hormonu, który pomaga regulować nasz cykl snu i czuwania. Dodatkowo treść tego, co oglądamy, może również wpływać na nasz sen. Jeśli oglądamy coś, co jest ekscytujące lub trzymające w napięciu, nasze ciała mogą wytwarzać adrenalinę i kortyzol, które mogą utrudniać zasypianie.

Dlaczego tv przed snem to zły pomysł?

Światło z ekranu telewizora może zakłócić naturalny cykl snu. Twoje ciało jest naturalnie zaprogramowane, aby zasypiać, gdy robi się ciemno i budzić się, gdy na zewnątrz zaczyna się rozjaśniać. Ale kiedy siedzisz przed jasno oświetlonym ekranem telewizora, Twój mózg nie otrzymuje sygnału, że czas się wyciszyć na noc. Może to prowadzić do trudności z zasypianiem i utrzymaniem snu przez całą noc.

Zbyt duża stymulacja przed snem może utrudnić relaks. Kiedy oglądasz ekscytujący program lub trzymający w napięciu film tuż przed snem, twój umysł pędzi z myślami o tym, co się dzieje, zamiast zamykać się na noc. Cała ta stymulacja sprawia, że ​​trudno się zrelaksować, a zasypianie staje się w rezultacie trudniejsze. Jeśli naprawdę chcesz odpocząć przed snem, spróbuj poczytać książkę lub wziąć relaksującą kąpiel zamiast oglądać telewizję.

Możesz w końcu jeść więcej przekąsek późną nocą. Ludzie pragną tłustych i słodkich potraw późną nocą, a włączenie telewizora podczas jedzenia może sprawić, że bezmyślne przekąszanie będzie zbyt łatwe, nawet nie zdając sobie sprawy ile jedzą. Jeśli musisz mieć coś do jedzenia podczas oglądania telewizji, wybierz zdrowsze alternatywy, takie jak warzywa i dipy lub krakersy pełnoziarniste, zamiast przetworzonych przekąsek, takich jak frytki lub ciasteczka.

Możesz mniej spać, jeśli oglądasz telewizję przed snem. Zamiast pomagać się zrelaksować, oglądanie telewizji przed snem często ma odwrotny skutek, ponieważ utrzymuje umysł aktywny, kiedy powinien odpoczywać przed snem. Oglądanie telewizji nie tylko daje ogólnie mniej godzin snu, ale także blokuje głęboki sen REM, który ma kluczowe znaczenie dla odprężenia zarówno ciała, jak i umysłu

Zdrowie

Telewizja przez wielu jest uważana za świetny sposób na odpoczynek – ale czy wiesz, że oglądanie telewizji przed snem może utrudnić zasypianie? Zgadza się, badania wykazały, że niebieskie światło emitowane przez ekrany może zakłócać nasze naturalne wzorce snu. Jest to nie tylko szkodliwe dla talii, ale jedzenie późną nocą może również prowadzić do niestrawności i zgagi, które mogą utrudniać wygodne i zasypianie. Niebieskie światło wpływa na poziom hormonu snu melatoniny w naszym ciele. W związku z tym ekspozycja na niebieskie światło wieczorem może opóźnić nasz naturalny sen. A nawet jeśli uda Ci się zasnąć po obejrzeniu telewizji, prawdopodobnie nie będziesz cieszyć się pełnym i spokojnym snem. Możesz często budzić się w nocy lub czuć się oszołomiony i niespokojny rano.

Jak zminimalizować wpływ tv na sen?

Ogólnie rzecz biorąc, najlepiej jest całkowicie unikać ekranów w naszej sypialni. Jeśli musimy oglądać telewizję przed snem, możemy zrobić kilka rzeczy, aby zminimalizować jej wpływ na nasz sen:

  • Użyj trybu ochrony aby zredukować niebieskie światło emitowane z ekranu
  • Zainwestuj w antyodblaskowy ekran do telewizora
  • Ogranicz swoją ekspozycję na jasne ekrany w godzinach poprzedzających porę snu

Jedną z najważniejszych rzeczy, które możesz zrobić przed pójściem spać, jest danie sobie czasu na odpoczynek i relaks. Oznacza to odłączenie się od gadżetów, odłożenie pracy, a może nawet wzięcie ciepłej kąpieli lub przeczytanie książki. Ale jeśli spędzasz wieczory przyklejone do telewizora, prawdopodobnie nie będziesz miał czasu na żadne z tych uspokajających zajęć. W rezultacie twój umysł nadal będzie pracował, gdy przyjdzie czas na położenie się na poduszkę – co utrudnia szybkie zasypianie.

ostatnie artykuły

Fizjoterapia po artroskopii barku: W pełni odzyskaj sprawność po zabiegu – Effi Clinic

Witajcie! Jeśli trafiłeś na ten artykuł, prawdopodobnie niedawno przeszedłeś artroskopię barku lub masz zamiar...

Jakie kursy językowe online są najlepsze dla dzieci?

Nauka języków obcych w dzisiejszych czasach jest niezwykle ważna. W dobie globalizacji i powszechnego...

Chemia stosowana przez kaletników w wyrobach ze skór naturalnych

Preparaty do skóry są niezwykle obszerną kategorią akcesoriów dla kaletników, którą warto poznać bliżej....

5 powodów, dla których warto zatrudnić biuro rachunkowe do prowadzenia księgowości

Jeśli prowadzisz działalność gospodarczą, to z pewnością nie raz zastanawiałeś się, w jaki sposób...

więcej podobnych

Fizjoterapia po artroskopii barku: W pełni odzyskaj sprawność po zabiegu – Effi Clinic

Witajcie! Jeśli trafiłeś na ten artykuł, prawdopodobnie niedawno przeszedłeś artroskopię barku lub masz zamiar...

Jakie kursy językowe online są najlepsze dla dzieci?

Nauka języków obcych w dzisiejszych czasach jest niezwykle ważna. W dobie globalizacji i powszechnego...

Chemia stosowana przez kaletników w wyrobach ze skór naturalnych

Preparaty do skóry są niezwykle obszerną kategorią akcesoriów dla kaletników, którą warto poznać bliżej....