wtorek, 18 czerwca, 2024
Strona głównaDom i OgródJak posadzić drzewo owocowe na małej przestrzeni – porady i wskazówki

Jak posadzić drzewo owocowe na małej przestrzeni – porady i wskazówki

Opublikowane

Czy masz ograniczoną przestrzeń na swoim podwórku lub w ogrodzie, ale nadal chcesz uprawiać drzewa owocowe? Nie martw się, są sposoby, aby to zadziałało! Przy odrobinie planowania i wysiłku możesz cieszyć się świeżymi owocami, nawet jeśli nie masz dużo wolnego miejsca. Oto kilka wskazówek i wskazówek dotyczących sadzenia drzew owocowych na małej przestrzeni.

Wybierz drzewo

Wybierz odpowiednie drzewo. Nie wszystkie drzewa owocowe są sobie równe, jeśli chodzi o ilość potrzebnej przestrzeni. Niektóre, jak odmiany karłowate, wymagają mniej miejsca do wzrostu. Drzewka owocowe karłowate są idealne do małych przestrzeni, ponieważ nie są zbyt duże i nie produkują zbyt dużo owoców na raz. Poza tym są tak samo smaczne jak owoce o normalnej wielkości! Wybierając drzewo, zapytaj o jego dojrzałą wielkość, abyś mógł odpowiednio zaplanować przestrzeń ogrodową.

Gleba

Przygotuj glebę. Kluczem do udanego sadzenia jest dobre przygotowanie gleby. Dotyczy to zwłaszcza drzew owocowych, które mają płytkie korzenie i potrzebują dobrze przepuszczalnej gleby gliniastej z dużą ilością materii organicznej. Spulchnij glebę w obszarze sadzenia i wymieszaj ją z kompostem lub inną materią organiczną przed sadzeniem. Po zasadzeniu drzewa, możesz obsadzić miejsce prac trawnikiem np. z rolki. Dzięki temu przygotujesz odpowiednio podłoże ale i sprawisz że gotowy kącik w Twoim małym ogrodzie będzie wyglądał estetycznie. 

Sadzenie

Wykorzystaj w pełni przestrzeń pionową. Jeśli nie masz dużo miejsca do pracy, spróbuj wyhodować swoje drzewa owocowe zamiast kupować większe i bardziej rozwiniętej już okazy. Pracuj z tym, co masz. Jeśli masz tylko mały skrawek ziemi do pracy, to w porządku! Nadal możesz uprawiać drzewa owocowe w pojemnikach lub doniczkach. Pamiętaj tylko, aby wybrać odmiany odpowiednie do uprawy w pojemnikach.

Postaw drzewo. Tyczenie jest ważne dla młodych drzew, ponieważ pomaga im przetrwać silne wiatry i zapobiega przewracaniu się podczas burzy. Utrzymuje również system korzeniowy w stanie nienaruszonym, gdy drzewo rośnie. Użyj dwóch lub trzech kołków umieszczonych na obwodzie dołka i zabezpiecz je linkami lub paskami przymocowanymi do pnia drzewa.

Pielęgnacja

Odpowiednio pielęgnuj swoje drzewo. Sposób, w jaki kształtujesz swoje drzewo owocowe, może również wpływać na to, ile miejsca ostatecznie zajmie. Na przykład karłowate jabłonie mogą być dość zwarte dzięki ostrożnym metodom przycinani. Pomaga to zmniejszyć ilość i długość gałęzi.

Aby mieć udane drzewo owocowe, musisz zacząć od odpowiedniego kroku. Trzeba też zapewnić drzewu dobrą glebę, słońce, wodę i składniki odżywcze. Gdy drzewo się ułoży, musisz przerzedzić owoce i przyciąć gałęzie. Przy odpowiedniej pielęgnacji Twoje drzewa owocowe będą produkować świeże owoce przez wiele lat.

Posadź swoje drzewo w dobrej glebie. Drzewa owocowe potrzebują dobrze przepuszczalnej gleby bogatej w materię organiczną. Jeśli twoja gleba jest uboga, popraw ją przed sadzeniem, dodając kompost lub inną materię organiczną, taką jak liście lub zrębki. 

Zapewnij odpowiednie słońce i wodę. Większość drzew owocowych wymaga pełnego nasłonecznienia (od 6 do 8 godzin dziennie), aby wyprodukować duże plony wysokiej jakości. Regularnie podlewaj nowo posadzone drzewa, aż się zadomowią, a następnie zapewnij głębokie podlewanie raz lub dwa razy w tygodniu podczas suchej pogody. Nie przesadzaj – zbyt duża ilość wody może w rzeczywistości zaszkodzić Twojemu drzewu, uniemożliwiając dostęp tlenu do korzeni. 

ostatnie artykuły

Jak Zachować Work-Life Balance w Świecie Pełnym Obowiązków

Czy zastanawiałeś się, dlaczego mimo dni wolnych, czujesz się zmęczony? Żyjemy w świecie, gdzie...

Internet z kosmosu: Jak satelity mogą zrewolucjonizować dostęp do sieci?

Mnóstwo ludzi myśli, że dostęp do internetu jest już wszędzie. Ale czy naprawdę każde...

Futbol Plażowy: Piękno Gry na Piasku i Najlepsze Turnieje

Czy wiesz, że w Mistrzostwach Świata w Futbolu Plażowym FIFA w 2019 roku ponad...

Smart City – jak inteligentne miasta poprawiają jakość życia mieszkańców?

Żyje się nam w czasach, gdzie innowacyjne technologie stale odmieniają nasz świat. Pomyśl, jak...

więcej podobnych

Jak Zachować Work-Life Balance w Świecie Pełnym Obowiązków

Czy zastanawiałeś się, dlaczego mimo dni wolnych, czujesz się zmęczony? Żyjemy w świecie, gdzie...

Internet z kosmosu: Jak satelity mogą zrewolucjonizować dostęp do sieci?

Mnóstwo ludzi myśli, że dostęp do internetu jest już wszędzie. Ale czy naprawdę każde...

Futbol Plażowy: Piękno Gry na Piasku i Najlepsze Turnieje

Czy wiesz, że w Mistrzostwach Świata w Futbolu Plażowym FIFA w 2019 roku ponad...