wtorek, 18 czerwca, 2024
Strona głównaDom i OgródJesienne porządki w domu czyli jak przygotować dom na zimę?

Jesienne porządki w domu czyli jak przygotować dom na zimę?

Opublikowane

Wraz z nadejściem sezonu jesiennego, to idealny czas, aby zacząć myśleć o dokładnym, dogłębnym posprzątaniu domu. Pomoże to nie tylko pozbyć się całego kurzu i brudu, który nagromadził się w miesiącach letnich, ale także pomoże przygotować dom na zimę. Oto kilka wskazówek, jak zadbać o jesienny porządek w domu:

Ogólne czyszczenie

Gdy temperatury zaczynają spadać, a liście zaczynają opadać, nadszedł czas, aby pomyśleć o jesiennym sprzątaniu. To idealny czas na dokładne posprzątanie domu i przygotowanie go na zimę. Zacznij od okien. Mycie okien pozwoli wpuścić więcej światła i sprawi, że dom będzie jaśniejszy i cieplejszy. Ponadto pomoże Ci wykryć przeciągi lub obszary, w których może uciekać ciepło. Pozamiataj i umyj wszystkie podłogi. Mogą być jednym z najtrudniejszych miejsc do utrzymania w czystości, więc upewnij się, że dobrze je zamiatasz i wycierasz (lub odkurzasz, jeśli masz dywan). Zwróć szczególną uwagę na obszary, które szybko się brudzą, takie jak kuchnie i łazienki

Bardziej szczegółowe czyszczenie 

Zacznij od sufitów i ścian — kurz może szybko gromadzić się na sufitach i ścianach, więc dobrze je przetrzyj wilgotną ściereczką. Jeśli masz pajęczyny lub brud w trudno dostępnych miejscach, użyj odkurzacza z przystawką do odkurzania, aby je usunąć.

Wyczyść wszystkie szafki i szuflady — skorzystaj z okazji, aby opróżnić wszystkie szafki i szuflady, wycierając półki. Przekaż wszystkie ubrania lub inne przedmioty, których już nie potrzebujesz, sklepom charytatywnym, rodzinie i przyjaciołom.

Umyj wszystkie zasłony i rolety – Zasłony i rolety mogą szybko się zakurzyć, więc upewnij się, że dobrze je wyczyściłeś (lub wyczyść chemicznie, jeśli nie można prać ich w pralce). Pomoże to również odświeżyć pokoje. Wypoleruj wszystkie powierzchnie — powierzchnie takie jak stoły, krzesła, listwy przypodłogowe i futryny mogą z czasem matowieć. Daj im nowy powiew życia, nadając im dobry połysk.

Dogłębne czyszczenie kuchni

Większość ludzi regularnie czyści kuchnię tylko na podstawowym poziomie. Jednak poświęcenie trochę czasu na dokładne czyszczenie urządzeń, szafek i blatów znacznie ułatwi przygotowywanie posiłków w okresie zimowym. Ponieważ w chłodniejsze dni spędzamy więcej czasu w pomieszczeniach, ważne jest, aby miejsca przygotowywania posiłków były tak czyste, jak to możliwe, aby zapobiec chorobom.

Co jeszcze?

Uporządkuj swoje szafy. Skorzystaj z okazji którą masz, aby przejrzeć ubrania. Wyrzuć wszystko to, czego już nie nosisz. Przekaż wszelkie delikatnie używane przedmioty do lokalnego sklepu z używanymi rzeczami lub do oddziału Caritas. Ułatwi to poranne ubieranie się i zapewni więcej miejsca na przechowywanie rzeczy sezonowych, takich jak płaszcze i buty.

Dobrze przeanalizuj swój dom od góry do dołu, odkurzając wszystkie dywany, odkurzając wszystkie powierzchnie i umyj wszystkie okna. Pomoże to pozbyć się wszelkich alergenów, które mogą unosić się wokół, i sprawi, że Twój dom będzie świeży i nowy.

Zajmij się wszelkimi dokuczliwymi naprawami lub projektami, do których chciałeś się zabrać. Teraz jest świetny czas, aby zająć się wszystkim, co wymaga naprawy, zanim na zewnątrz zrobi się zbyt zimno.

Spakuj wszystkie letnie ubrania lub akcesoria, których już nie będziesz potrzebować. Dzięki temu zwolnisz miejsce w Twojej szafie na bardziej przytulne ubrania na jesień i zimę a letnie wynieś na strych.

Przygotuj kominek do użytku – przed rozpaleniem pierwszego w sezonie kominka należy go wyczyścić i sprawdzić. Upewnij się, że masz dużo drewna. Po uporządkowaniu skup się na dokładnym wyczyszczeniu wszystkich powierzchni. Obejmuje to mycie podłóg, półki do odkurzania oraz szorowanie toalet i pryszniców. Nie zapomnij również odkurzyć wszystkich swoich dywanów!

Na koniec zaopatrz się w niepsujące się artykuły spożywcze i inne materiały, takie jak baterie i świece, na wypadek przerw w dostawie prądu lub złych warunków pogodowych w tym sezonie zimowym.

ostatnie artykuły

Jak Zachować Work-Life Balance w Świecie Pełnym Obowiązków

Czy zastanawiałeś się, dlaczego mimo dni wolnych, czujesz się zmęczony? Żyjemy w świecie, gdzie...

Internet z kosmosu: Jak satelity mogą zrewolucjonizować dostęp do sieci?

Mnóstwo ludzi myśli, że dostęp do internetu jest już wszędzie. Ale czy naprawdę każde...

Futbol Plażowy: Piękno Gry na Piasku i Najlepsze Turnieje

Czy wiesz, że w Mistrzostwach Świata w Futbolu Plażowym FIFA w 2019 roku ponad...

Smart City – jak inteligentne miasta poprawiają jakość życia mieszkańców?

Żyje się nam w czasach, gdzie innowacyjne technologie stale odmieniają nasz świat. Pomyśl, jak...

więcej podobnych

Jak Zachować Work-Life Balance w Świecie Pełnym Obowiązków

Czy zastanawiałeś się, dlaczego mimo dni wolnych, czujesz się zmęczony? Żyjemy w świecie, gdzie...

Internet z kosmosu: Jak satelity mogą zrewolucjonizować dostęp do sieci?

Mnóstwo ludzi myśli, że dostęp do internetu jest już wszędzie. Ale czy naprawdę każde...

Futbol Plażowy: Piękno Gry na Piasku i Najlepsze Turnieje

Czy wiesz, że w Mistrzostwach Świata w Futbolu Plażowym FIFA w 2019 roku ponad...